Aktuellt

Skolstart den 23 augusti

Publicerad 19 aug, 2021

Varmt välkommen till läsåret 21/22 på Östra skolan!

Förskoleklass - åk 6 börjar kl 8:30

Årskurs 7 börjar kl 8:40

Årskurs 8 & 9 börjar kl 13:00

 

Mentorerna har mejlat ut information kring uppstart och skolstart. Om du som vårdnadshavare ej har fått ett mejl från mentor, kolla din skräppost och om det inte finns där, hör av dig till ditt barns mentor.

förnamn.efternamn@ostraskolan.nu

 

Mentorer:

Förskoleklass: Johanna Steen - johanna.steen@ostraskolan.nu

Åk 1: Kajsa Ek - kajsa.ek@ostraskolan.nu

Åk 2: Jenny Eriksson - jenny.eriksson@ostraskolan.nu

Åk 3: Elin Ståhl - elin.stahl@ostraskolan.nu

Åk 4: Madeleine Sjöberg - madeleine.sjoberg@ostraskolan.nu

Åk 5: Diana Nilsson - diana.nilsson@ostraskolan.nu

Åk 6: Frida Cronvall - frida.cronvall@ostraskolan.nu

7a: Linnéa Engstrand och Rickard Karlsson - linnea.engstrand@ostraskolan.nu, rickard.karlsson@ostraskolan.nu

7b: Claudia Schwartz och Avija Olsson - claudia.schwartz@ostraskolan.nu, avija.olsson@ostraskolan.nu

8a: Linn Bescher och Olle Olson - linn.bescher@ostraskolan.nu, olle.olson@ostraskolan.nu

8b: Daniel Svensson och Sofia Robinsson - daniel.svensson@ostraskolan.nu, sofia.robinsson@ostrakolan.nu

9a: Charlotta Wahlstrand och Josefin Drakenberg - charlotta.wahlstrand@ostraskolan.nu, josefin.drakenberg@ostraskolan.nu

9b: Kalle Kronberg och Max Jeansson - kalle.kronberg@ostraskolan.nu, max.jeansson@ostraskolan.nu

 

Vi ser fram emot ett nytt läsår tillsammans med våra elever och vårdnadshavare!