Kontakt och Personal

Varmt välkommen att kontakta oss på Östra skolan om det finns frågor du inte finner svar på här på hemsidan. Vill du ställa dina barn i kö så använd formuläret som du hittar under "Ansökan" i toppmenyn.

Vi som jobbar på Östra skolan är:

Ledning och administration:

Rektor: Jessica Svärdh
Tel: 076-621 88 88 
E-post: jessica.svardh@ostraskolan.nu

Utvecklingschef och skolchef: Mattias Mild
Tel: 073-326 24 53
E-post: mattias.mild@cis.se

VD: Tomas Eriksson
E-post: tomas.eriksson@cis.se

IT-ansvarig: Roger Jonsson
E-post: roger.jonsson@cis.se

------------------------------------------------------------------------

Elevhälsa: skolsköterska Anna Karlsson
Tel: 0733-95 40 91
E-post: anna.karlsson@ostraskolan.nu

------------------------------------------------------------------------

Fritidshemmet
Tel: 0733-95 40 92
E-post: fritidshemmet@ostraskolan.nu

------------------------------------------------------------------------

Lärarlag 1 (F-3 och Fritids)
Tel: 0733-95 40 93

Anders Nihlstedt (Ansvarig: Fritids)
E-post: anders.nihlstedt@ostraskolan.nu

Kajsa Ek (Mentor förskoleklass)

E-post: kajsa.ek@ostraskolan.nu

Jenny Eriksson (Mentor åk 1)
E-post: jenny.eriksson@ostraskolan.nu

Elin Ståhl (Mentor åk 2)
E-post: elin.stahl@ostraskolan.nu

Diana Nilsson (Mentor åk 3)
E-post: diana.nilsson@ostraskolan.nu

Lärarlag 2 (åk 4-6)

Linus Bergström (Mentor åk 4)

E-post: linus.bergstrom@ostraskolan.nu

Linda Humlesol (Mentor åk 4)

E-post: linda.humlesol@ostraskolan.nu

Frida Cronvall (Mentor åk 5)
E-post: frida.cronvall@ostraskolan.nu

Madeleine Sjöberg (Mentor åk 6)
E-post: madeleine.sjoberg@ostraskolan.nu

------------------------------------------------------------------

Lärarlag 3 (Åk 7-9)
Tel: 0733-95 40 94

Kalle Kronberg (Mentor 8B)

E-post: kalle.kronberg@ostraskolan.nu

Marcus Gustafsson (Mentor åk 9)
E-post: marcus.gustafsson@ostraskolan.nu

Charlotta Wahlstrand (Idrott F-8, Mentor 8A)
E-post: charlotta.wahlstrand@ostraskolan.nu

Haidi Björk (Bild och slöjd)
E-post: haidi.bjork@ostraskolan.nu

Astrud Chávez Benavente (Spanska)
E-post: astrud.b.chavez@ostraskolan.nu

Susanne Gustafsson (Speciallärare och Studioskills)

susanne.gustafsson@ostraskolan.nu
 

-------------------------------------------------------------------------

Faktureringsadress:
Östra skolan
Malmbrogatan 11
392 49 KALMAR

Leveransadress:
Östra skolan
Åkervägen 2
386 31 Färjestaden