Kontakt och Personal

Varmt välkommen att kontakta oss på Östra skolan om det finns frågor du inte finner svar på här på hemsidan. Vill du ställa dina barn i kö så använd formuläret som du hittar under "Ansökan" i toppmenyn.

Ledning och Administration

 
Jessica Svärdh - Rektor
E-post: jessica.svardh@ostraskolan.nu
0766-21 88 88
Mattias Mild - Utvecklingschef och skolchef
E-post: mattias.mild@cis.se
0733-26 24 53
Tomas Eriksson - VD
E-post: tomas.eriksson@cis.se
 
Roger Jonsson - IT ansvarig
E-post: roger.jonsson@cis.se
 
Niklas Nordén - Vaktmästare
E-post: niklas.norden@sodraskolan.se
 

Elevhälsa

 
Anna Karlsson - Skolsköterska
E-post: anna.karlsson@ostraskolan.nu
0733-95 40 91
Anna Stensson - Kurator
E-post:anna.stensson@ostraskolan.nu
0729-65 63 49

Fritidshemmet
Arbetslag 1-3

0733-95 40 92
0733-95 40 93

Anders Nihlstedt - Ansvarig för Fritids
E-post: anders.nihlstedt@ostraskolan.nu
 
Kajsa Ek - Mentor förskoleklass
E-post: kajsa.ek@ostraskolan.nu
 
Jenny Eriksson - Mentor - Åk 1
E-post: jenny.eriksson@ostraskolan.nu
 
Elin Ståhl - Mentor Åk 2
E-post: elin.stahl@ostraskolan.nu
 
Diana Nilsson - Mentor Åk 3
E-post: diana.nilsson@ostraskolan.nu
 

Arbetslag 4-6

0729 65 63 55

Linda Humlesol - Mentor Åk 4
E-post: linda.humlesol@ostraskolan.nu
 
Frida Cronvall - Mentor Åk 5
E-post: frida.kronvall@ostraskolan.nu
 
Madeleine Sjöberg - Mentor Åk 6
E-post: madeleine.sjoberg@ostraskolan.nu
 

Arbetslag 7-9

0733-95 40 94

Anna Näsström - Mentor Åk 7A
E-post: anna.nasstrom@ostraskolan.nu
 
Linn Bescher - Mentor Åk 7A
E-post: linn.bescher@ostraskolan.nu
 
Daniel Svensson - Mentor Åk 7B
E-post: daniel.svensson@ostraskolan.nu
 
Sofia Robinsson - Mentor Åk 7B
E-post: sofia.robinsson@ostraskolan.nu
 
Haidi Björk - Mentor Åk 8A
E-post: haidi.bjork@ostraskolan.nu
 
Charlotta Whalstrand - Mentor Åk 8A
E-post: charlotta.whalstrand@ostraskolan.nu
 
Kalle Kronberg - Mentor Åk 8B
E-post: kalle.kronberg@ostraskolan.nu
 
Marcus Gustafsson - Mentor Åk 9A
E-post: marcus.gustafsson@ostraskolan.nu