Kontakt och Personal

Varmt välkommen att kontakta oss på Östra skolan om det finns frågor du inte finner svar på här på hemsidan. Vill du ställa dina barn i kö så använd formuläret som du hittar under "Ansökan" i toppmenyn.

Vi som jobbar på Östra skolan är:

Administration:

Rektor: Linda Blomdahl Petersson
​Tel: 0703-29 60 62 
E-post: linda.blomdahl@ostraskolan.nu

Biträdande rektor: Jessica Svärdh
Tel: 076-621 88 88 
E-post: jessica.svardh@ostraskolan.nu

Utvecklingschef och skolchef: Mattias Mild
Tel: 073-326 24 53
E-post: mattias.mild@cis.se

VD: Tomas Eriksson
E-post: tomas.eriksson@cis.se

IT-ansvarig: Roger Jonsson
E-post: roger.jonsson@cis.se

------------------------------------------------------------------------

Elevhälsa: skolsköterska Anna Karlsson
Tel: 0733-95 40 91
E-post: anna.karlsson@ostraskolan.nu

------------------------------------------------------------------------

Fritidshemmet
Tel: 0733-95 40 92
E-post: fritidshemmet@ostraskolan.nu

------------------------------------------------------------------------

Lärarlag 1 (F-6 och Fritids)
Tel: 0733-95 40 93

Anders Nihlstedt (Ansvarig: Fritids)
E-post: anders.nihlstedt@ostraskolan.nu

Kalle Sigfridsson (Ansvarig: Fritids)
E-post: kalle.sigfridsson@ostraskolan.nu

Jenny Eriksson (Mentor Förskoleklass)
E-post: jenny.eriksson@ostraskolan.nu

Elin Ståhl (Mentor åk 1)
E-post: elin.stahl@ostraskolan.nu

Diana Nilsson (Mentor åk 2/3 och Specialpedagog)
E-post: diana.nilsson@ostraskolan.nu

Frida Cronvall (Mentor åk 4)
E-post: frida.cronvall@ostraskolan.nu

Susanne Gusafsson (Mentor åk 5 och Specialpedagog)
E-post: susanne.gustafsson@ostraskolan.nu

Therese Wahlgren Sundén (Musik och Kör)
E-post: therese.wahlgren@ostraskolan.nu

------------------------------------------------------------------

Lärarlag 2 (Åk 7-8)
Tel: 0733-95 40 94

Jessica Sjöstrand (Mentor 7A)
E-post: jessica.sjostrand@ostraskolan.nu

Kalle Kronberg (Mentor 7B)
E-post: kalle.kronberg@ostraskolan.nu

Marcus Gustafsson (Mentor åk 8)
E-post: marcus.gustafsson@ostraskolan.nu

Charlotta Wahlstrand (Idrott F-8)
E-post: charlotta.wahlstrand@ostraskolan.nu

Haidi Björk (Bild och slöjd)
E-post: haidi.bjork@ostraskolan.nu

Astrud Chávez Benavente (Spanska)
E-post: astrud.b.chavez@ostraskolan.nu

-------------------------------------------------------------------------

Faktureringsadress:
Östra skolan
Malmbrogatan 11
392 49 KALMAR

Leveransadress:
Östra skolan
Åkervägen 2
386 31 Färjestaden