Fotboll i grundskolan i samarbete med SvFF

 

 • För vem? För dig som idag spelar fotboll aktivt i en klubb och också för dig som är intresserad av fotboll och vill börja träna. 
 • Vem kan ansöka? Våra elever i åk 6-9
 • Hur: Under två tillfällen varje vecka, med ett morgonpass på 1,5 timme och ett teoripass.
 • Var: Inomhus- och utomhusträning, på skolan och i närheten av skolområdet (Tallhöjden). 
 • Innehåll: Fysisk aktivitet genom att utveckla färdigheter och kunskaper inom idrotten och teori i exempelvis hälsa, kost, socialt samspel och personlig utveckling. 
 • Fotbollsprofil SvFF – Innehållet i Fotbollsprofilen på Östra utgår från en studieplan som är framtagen av Svenska Fotbollsförbundet. Den inkluderar bland annat en utbildning i ledarskap och en del moment kommer att integreras med övriga skolämnen.
 • Vem är tränare? Huvudtränare och ansvarig är Marcus Fridolfsson. Ledningsstöd är bitr.rektor och lärare i idrott och hälsa, Charlotta Wahlstrand.
 • Varför Fotboll under skoltid? Du får en möjlighet att träna mer och därmed utvecklas inom idrotten, både praktiskt och teoretiskt. Din tränare i skolan och din tränare i klubben kommer att ha en dialog och samarbeta. 
 • Vad du kan förvänta dig av oss: Vi kommer att finnas här för att coacha och utmana dig, lära dig mer om dig själv och om din fotboll. Din tid på högstadiet Östra ska präglas av trygghet, kunskaps- och personlig utveckling. 
 • Vad vi förväntar oss av dig: Ansvar, tålamod och engagemang från dig som elev; det är viktigt att du känner dig glad och är koncentrerad när du tränar olika färdigheter. Det är viktigt att du tar ansvar över dina studier, passar tider och kommunicerar med oss när du behöver hjälp.
 • Vad vi förväntar oss av vårdnadshavare: att ditt barn/ungdom äter frukost på morgonen de dagar det inte är träning för att orka både mer fysisk träning men också för att koncentrera sig på studierna. Vi bjuder på frukost på torsdagar efter träningen. Vi önskar och vill ha bra samarbete med hemmet för att vi tillsammans ska ha en helhetsbild över skola, fritid och hem.

 

Vi ser fram emot fina samarbeten med fotbollsklubbar och föreningar, samt att få vara en del i en elevs fortsatta eller nystartade fotbollsutveckling samt kunskaps- och personliga utveckling! Frågor/funderingar/anmälan, välkommen att kontakta oss: 

Marcus Fridolfsson (tränare och coach), marcus.fridolfsson@ostraskolan.nu

Charlotta Wahlstrand (bitr.rektor), 076-854 95 81, charlotta.wahlstrand@ostraskolan.nu